Podsumowanie BŚP 2019

W niedzielę 15. 12. 2019 r. w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło nieśli, u boku komendantki Chorągwi Stołecznej hm. Pauliny Gajownik, pwd. Jakub Świderski oraz pwd. Aleksandra Tomala z naszego hufca.

Zaś kilka godzin wcześniej, w Sanktuarium na Krzeptówkach, nasi harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju, podczas niezwykle uroczystej mszy świętej, odprawianej w dwóch językach, od słowackich skautów.

Mszę odprawił kardynał Kazimierz Nycz. Harcerze podczas kazania usłyszeli, że nie mogą być jak trzcina, która chwieje się na wietrze. Muszą być silni, mocni i nieugięci. Źródłem mocy ma być Światło, które przybyło z Betlejem i, dzięki Skautom z całego świata, rozpoczęło coroczną sztafetę. W tym roku hasło przyświecające rozprzestrzenianiu się Światła brzmi „Światło, które daje moc”. Po Mszy św. harcerze i harcerki wyruszyli tam, gdzie oczekuje się Światła. Nie tylko do władz i instytucji publicznych, ale też do miejsc, w których czekają na nie ludzie chorzy, osamotnieni czy pozbawieni nadziei. Światło powędrowało m. in. do Centrum Alzheimera, Domu Dziecka im. Janusza Korczaka na Woli oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Wierzymy, że po raz kolejny pozwoli otworzyć serca na Drugiego oraz przyniesie pokój i nadzieję.