Wiosenne śpiewogranie

Wiosna w piaseczyńskim Hufcu ZHP im. Bohaterów Pokoju mija pod znakiem Festiwali Piosenki. Na pierwszym z nich, w Szkole Podstawowej w Uwielinach, spotkały się zuchy. Jego organizatorem był dh Michał Zawisza przy pomocy pwd. Marioli Krawiec – Rzeszotek oraz phm. Doroty Tomczak. Drugi odbył się w Tarczynie. Harcerze przybyli do Gimnazjum im. Szarych Szeregów gdzie funkcję gospodarza pełniła pwd. Angelika Jakubowska wraz z 66 DSH „Granaty”. Ogromnym wsparciem służyła rodzina druhny Angeliki. Jak co roku w obydwóch Festiwalach obowiązkowe były dwie kategorie piosenek. Pierwsza z nich to tradycyjnie piosenka zuchowa / harcerska. Druga leżała w gestii organizatorów. Zuchy miały do przygotowania piosenkę, która odzwierciedlała hasło „Wtopić się w naturę”, harcerze zaś utwór „magiczny”. Ponadto harcerze mogli zaprezentować się jeszcze w kategorii zastępy oraz wspólnej kategorii solo, duet, trio. W związku z obchodami 60 – o lecia naszego Hufca do wspólnego wykonania piosenki zuchowej oraz harcerskiej zostali zaproszeni instruktorzy, którzy przed laty związani byli z Gromadami Zuchowymi czy też Drużynami Harcerskimi Przerwy między poszczególnymi prezentacjami oraz oczekiwaniem na werdykt jury wypełnione były wspólnymi pląsami, tańcami integracyjnymi oraz posiłkiem – zuchy na słodko, harcerze – pizza. Na trzeci z Festiwali, prowadzony w ramach Przeglądu Twórczości Drużyn Nieprzetartego Szlaku, zuchy ze 150 GZ NS „Wesołe Słoneczka” oraz harcerze z 53 DH NS „Po Horyzont” z Łbisk pojechali aż do Warszawy. W Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej spotkali się harcerze Drużyn Nieprzetartego Szlaku działających w Chorągwi Stołecznej. Jedyną Gromadą Zuchową, która wzięła udział w Festiwalu była nasz 150 GZ. Najmłodsi wykonawcy od razu zjednali sobie całą publiczność.

Wyniki

W Festiwalu Zuchowym nie przyznawane są miejsca – wszyscy byli wspaniali. Każda jednak Gromada czymś zachwyciła jury i za to została szczególnie wyróżniona:

– 102 GZ „Mali Wędrowcy” z Uwielin : Za swobodne wykonanie

– 126 GZ „Podniebne Ptaki” z Gołkowa: Za wdzięczne wykonanie i podróż w nieznane.

– 141 GZ „Światowe Ludki” z Piaseczna: Za elektryzujący występ

– 145 GZ „Młode Wilczki” z Piaseczna; Za zaraźliwy entuzjazm i wirowanie

– 149 GZ „Biedronki” z Jazgarzewa : Za rozśpiewanie publiczności

– GZ „Białe Orły” z Lesznowoli : Za dobór repertuaru i wierne odwzorowanie strojów.

Festiwal Piosenki Harcerskiej:

Kategoria Piosenka Harcerska :

– pion DH i NS:

I – 52 DH z Jazgarzewa

II – 46 DH „Brzost” z Łaz

III – 53 DH NS „Po Horyzont” z Łbisk

– pion WDH:

I – 21 WDH z Uwielin im. Marii Konopnickiej

II – 33 WDH im. Braci Romockich z Piaseczna

III – 50 WDH im. Bronisława „Lota” Pietraszewicza

– pion DSH i DW:

I – 45 DSH z Piaseczna

II – 5 DW „Wataha”

III – 66 DSH „Granaty” z Tarczyna

* Kategoria Piosenka Magiczna :

– pion DH i NS:

I – 52 DH z Jazgarzewa

II – 46 DH „Brzost” z Łaz

III – 53 DH NS „Po Horyzont” z Łbisk

– pion WDH:

I – 21 WDH z Uwielin im. Marii Konopnickiej

II – 50 WDH im. Bronisława „Lota” Pietraszewicza

III – 81 WDH „Podróżnicy” z Józefosławia

pion DSH i DW:

I – 5 DW „Wataha”

II –45 DSH z Piaseczna

III – 66 DSH „Granaty” z Tarczyna

Kategoria Zastęp:

I – 66 SDH „Granaty” z Tarczyna

II – 5 DW „Wataha”oraz 50 WDH im. Bronisława „Lota” Pietraszewicza

Kategoria Solo/Duet/Tercet :

I – Agnieszka Grochowska 53 DH NS „Po Horyzont”

II – Karolina Kozon i Zuzia Goljanek 66 DSH „Granaty” z Tarczyna

III – Maja Murus i Kamila Klaus 33 WDH im. Braci Romockich z Piaseczna

III – Michalina Cendrowska, Gabriela Walczyk i Marta Bonder 45 DSH z Piaseczna

W Festiwalu Środowisk Nieprzetartego Szlaku miejsca nie są przyznawane. Wszyscy wykonawcy dostają piękne nagrody za udział w Przeglądzie Twórczości Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Finał całej imprezy odbędzie się 12 maja w Warszawie. Bardzo dziękujemy organizatorom oraz drużynowym za włożony wkład w przygotowanie występów oraz Festiwali a wszystkim zuchom oraz harcerzom za zaangażowanie, uśmiech i optymizm zawarty w każdej zaśpiewanej i zagranej nucie.

phm. Dorota Cichocka-Zawada