Podsumowanie roku 2017/2018

Nadszedł lipiec. Niepostrzeżenie minęło 10 miesięcy wytężonej pracy w Gromadach Zuchowych i Drużynach Harcerskich. Czas, który zuchy i harcerze spędzali na zbiórkach, biwakach, rajdach, zlotach zdobywając nową wiedzę i umiejętności, przypieczętowane kolejnymi sprawnościami przyszywanymi na rękawach mundurów. Spotykali się zacieśniając więzi przyjaźni, wspólnie przemierzali nieznane lądy w poszukiwaniu przygód i odpowiedzi na pojawiające się ciągle pytania.
Uczestniczyli w uroczystościach państwowych upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski począwszy od 1 września a skończywszy 30 czerwca, akcji „Flaga w akcji” oraz w Rajdach patriotycznych: Rajd Zośki, Olszynka, Rajd Obronny w Poznaniu. Brali udział w imprezach Hufca: Jesienny Złaz Hufca, Rajd „Takie Coś”, Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej, Święto Hufca. Mocno zaakcentowali również swoją obecność w imprezach sportowych: Bieg Decathlon Piaseczno run, którego byli współorganizatorem, II Turniej Harcerski Piłki Nożnej Hufca Piaseczno, Harcerski Turniej Piłkarski w Józefowie gdzie harcerze z 50 WDH zajęli I miejsce a harcerze starsi II, Runmagedon Warszawa – Modlin oraz Chorągwiane Zawody Pływackie, które w tym roku odbyły się na naszym piaseczyńskim basenie. 1 października stawili się na Placu Zamkowym w Warszawie na Święcie Chorągwi Stołecznej ZHP, w czasie którego poznali tajemnice Starego Miasta a na koniec zawiązali wielki krąg pod Kolumną Zygmunta. W grudniu po raz kolejny wyruszyli do Zakopanego aby przywieźć do Piaseczna otrzymane tam od skautów słowackich Betlejemskie Światło Pokoju. Światło to przekazali z kolei do kościołów, urzędów, szkół. Naszym harcerzom przypadła również rola przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju hm. Paulinie Gajownik w Archikatedrze w Warszawie. Po Mszy, którą celebrował kard. Kazimierz Nycz wszyscy zgromadzeni w kościele harcerze ruszyli na Bulwary Wiślane gdzie z głośników dobiegał utwór „Światło z Betlejem” w wykonaniu naszego zespołu #Rośpiewani. Zgodnie z tradycją w okresie Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie międzypokoleniowe – Choinka Instruktorska, która w tym roku zgromadziła szczególnie wielu działających niegdyś w Hufcu instruktorów. Dzień Myśli Braterskiej z kolei był pretekstem do zorganizowania wielu biwaków i spędzenia tego wyjątkowego czasu wśród harcerskich przyjaciół.
Harcerze jak co roku aktywnie włączyli się w organizację Szlachetnej Paczki oraz zbierali pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku zostały przetarte szlaki na Ogólnopolskich Festiwalach Piosenki Harcerskiej w Kwidzynie i we Wrocławiu, drużyna z Łbisk po raz drugi zaśpiewała na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek drużyn Nieprzetartego Szlaku i uczestniczyła w X Zlocie Integracyjnym Drużyn NS . Przy 45 SDH powstał Harcerski Klub Dyskusyjny, harcerze prowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach projektów Messenger of Peace w szkole w Gołkowie oraz Kuglarstwo w plenerze w Konstancinie – Jeziornie. Część drużyn na biwaki wybrało się w dalsze części Polski: Wałbrzych, Trójmiasto, Toruń, Wrocław, Olsztynek, rowerami przemierzyli Szydłowiec a kajakami rzekę Radomkę. Zuchy w Warszawie próbowały zaprzyjaźnić się z przebywającymi w papugarni papugami oraz z wszelkimi: małymi i dużymi zwierzętami będącymi mieszkańcami Zoo.
Po raz pierwszy, dzięki ogromnemu zaangażowaniu phm. Arkadiusza Czapskiego, wszystkie pokolenia harcerskie spotkały się na Skwerze Kisiela aby wspólnie pośpiewać. Rozstając się mówili: Do zobaczenia na kolejnym „Śpiewaniu po latach”
Bardzo prężnie działający Zespół Kadry Kształcącej zorganizował 2 kursy: kurs zastępowych Młodnik oraz kurs przewodnikowski. 19 członków kadry przeszkoliło 86 harcerzy. Zadbano również o rozwój kadry i przeprowadzono warsztaty z myślenia wizualnego.
W 40 rocznicę nadania imienia Bohaterów Pokoju został znowu po latach zorganizowany Sejmik Rad Drużyn. Do panteonu Bohaterów Pokoju naszego Hufca dołączyła Irena Sendlerowa.
Niezwykle cenną inicjatywą pwd. Marty Klimczak było zgłoszenie do budżetu obywatelskiego miasta Piaseczno projektu odnowienia muralu przedstawiającego logo naszego Hufca a umiejscowionego na kamienicy przy gminnym parkingu. Projekt ten, ku wielkiej radości całej społeczności harcerskiej, będzie zrealizowany.
Rok szkolny się skończył ale rok pracy harcerskiej nadal trwa. Przyjmuje teraz tylko inną formę – rozpoczyna się Harcerska Akcja Letnia 

Czuwaj!
phm. Dorota Cichocka-Zawada

Zobacz album ze zdjęciami na Facebooku