Umundurowanie

Każdy harcerz, harcerka, zuch i zuchenka ma swój mundur, który jest najważniejszym atrybutem członka ZHP. Mundur powinien zostać skompletowany w ciągu 6 miesięcy od dołączenia do gromady/drużyny.

Z czego składa się mundur?

Mundur harcerki
Mundur zuchenki
Mundur harcerza
Mundur zucha

Te rzeczy są niezależne od drużyny:

• Lilijka harcerska. Mała przypinka w kształcie lilijki harcerskiej jest jednym z odznaczeń przynależności do organizacji. Przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego lilijkę nosi się w miejsce Krzyża Harcerskiego – nad sercem.
  • Koszula mundurowa, dla chłopców w kolorze zielonym, dla dziewcząt – szarym.
  • Buty turystyczne, ponad kostkę, w kolorze nie rzucającym się w oczy.

To trzeba skonsultować z drużynowym/drużynową:

• Nakrycie głowy. Rogatywka, beret, czapka zuchowa. Rodzaj i kolor zależy od drużyny.
  • Pagony w kolorze drużyny oraz
  • Chusta drużyny – oznaczające przynależność do konkretnej drużyny.
  • Sznur funkcyjny, który oznacza, co robimy w związku. Szeregowi noszą sznur szary lub nie noszą go w ogóle – zależy od drużyny.
  • Spódnica/spodenki mundurowe. Tak samo, jak koszula – dla chłopców zielona, dla dziewczyn szara. Wybór między spódnicami a damskimi spodenkami zależy od drużyny.
  • Pas harcerski – parciany lub skórzany. Kolor i materiał zależy od drużyny.
  • Getry – ich kolor oraz wzór zależy od drużyny.
  • Wywijki w kolorze drużyny, tak samo, jak chusta i pagony oznaczają przynależność.

Dodatkowo

• W zimnych okresach nosimy bojówki harcerskie – czarne lub zielone. Ich kolor zależy od drużyny.
  • Po Przyrzeczeniu na mundurze nad sercem nosimy Krzyż Harcerski, który harcerze dostają w momencie składania Przyrzeczenia.
  • Na lewym rękawie nosimy plakietkę hufca (do kupienia u drużynowych), a w niektórych drużynach także plakietkę szczepu i plakietkę drużyny.
  • Drużyny mogą mieć również mundury polowe składające się np. z koszulki środowiskowej, a czasem też z bluzy czy z polaru. O szczegóły trzeba pytać drużynowego/drużynowej.

Gdzie kupić mundur?