Pozycję pt. „Harcerski System Wychowania” autorstwa Marka Gajdzińskiego polecam wszystkim, którzy świadomie wkraczają w piękne części harcerstwa, którzy zostają drużynowi, którzy chcą więcej wiedzieć, więcej rozumieć, skłaniać się do większej ilości własnych refleksji.
W książce zostały ujęte wszystkie aspekty (a na pewno znaczna ich większość), których może poszukiwać instruktor i o których wiedzę może zgłębić siadając z tą książką jako lekturą. Przyswajając ją w takim tempie, jakie mu odpowiada. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich „Idea, metoda, program” zawiera w sobie informacje i ideale wychowawcy, o kodeksie, mówi też o różnych metodach oddziaływania które mogą przydać nam się w pracy harcerskiej. Opowiada również o programie — jaki powinien on być, jakie treści zawierać, co uwzględniać. Druga część zatytułowana „Środki oddziaływania” charakteryzuje nam różne metodyki, mówi również jak pracować z harcerzami, jak wykreować postać za którą będą chcieli podążać, co zrobić ze współzawodnictwem, z tak kontrowersyjnymi często karami i nagrodami. Porusza też na koniec samą istotę technik harcerskich i pracy z nimi. Uważam, że jest naprawdę potężny zbiór wiedzy, którą można bardzo dobrze przełożyć później na codzienną pracę z harcerzami.
Myślę, że najlepszym podsumowaniem będzie to co autor pozycji napisał w przedmowie. „Niniejsza książka dostarcza wiedzy wystarczającej dla dobrego „rzemieślnika”. Jednak dobry instruktor nie powinien poprzestać na „rzemiośle”. Do jego obowiązków należy twórcze podejście do pracy wychowawczej: dobrze pojęta kreatywność w jej realizacji, pomysłowość i wynalazczość. Taka postawa wymaga znajomości praw i zjawisk, które towarzyszą wychowaniu harcerskiemu. Ten podręcznik ma za zadanie wiedzę tę zaprezentować i tym samym pomóc w realizacji wyższych twórczych aspiracji instruktorskich.”
Dostałam tę książkę po kursie podharcmistrzowskim i nie żałuję. Myślę, że jako przewodniczka często chciałam sama przetrzeć pewne szlaki, do czegoś dojść, nie wchodzić w utarte schematy. W tym momencie mojego życia natomiast pozwoliło mi to moją dotychczasową wiedzę uszeregować, przeczytać, co ktoś inny myśli na ten temat i spojrzeć na niektóre kwestie od innej strony. Teraz pozostają już moje dalsze refleksje i wykorzystywanie ich w praktyce, bo przecież to jest w tym wszystkim najważniejsze — doskonalenie siebie i służba innym.
Autorką recenzji jest dh. Angelika Jakubowska.
PS. Ta książka jest dostępna w naszej hufcowej bibliotece!