Jesienny Złaz Hufca i Dzika Noc

7 października odbył się coroczny jesienny złaz, który symbolicznie rozpoczyna rok harcerski dla naszych jednostek. Wyjątkowo odbyło się także nowe wydarzenie dla starszych — gra nocna „Dzika Noc”.

Złaz

Złaz odbył się na terenie Łaz. Drużyny zebrały się w jednym z dwóch punktów — pod cmentarzem południowym, lub pod szkołą w Łazach — skąd przeszły do lasu, w którym był umiejscowiony punkt centralny gry.

Po podziale na patrole, patrolowy_a każdego patrolu wybrał_a się na odprawę. Później rozpoczęła się gra. W punkcie centralnym znajdowała się plansza. Każdy patrol rzucał kostką, przesuwał się na planszy o określoną liczbę pól, po czym musiał odnaleźć w otaczającym lesie karteczkę z pytaniem, którego numer odpowiadał numerowi pola na planszy. Aby poruszyć się dalej, trzeba było prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie — a jeśli się nie znało odpowiedzi, trzeba było znaleźć kogoś z kadry, kto potrafiłby na nie odpowiedzieć.

Poziom pytań był przystosowany do pionów od zuchowego do starszoharcerskiego. W poszczególnych pionach wygrały następujące patrole:

Zuchy
  1. Podniebne dziewczyny
  2. Wspaniała przygoda
  3. Leśne skarby
Harcerze
  1. Szyszunie
  2. Łanie na polanie
  3. Bukowe orzeszki
Harcerze Starsi
  1. Fenix
  2. Uśmieszki
  3. Zygzak McQueen

Po zakończeniu wszyscy mogli poczęstować się obiadem — tortillami — po czym odbył się apel, na którym m.in. oficjalnie zostały wręczone sznury trójce nowych drużynowych — dh. Kasi ze 145 Próbnej Gromady Zuchowej w Piasecznie, dh. Stanisławowi z 4 Próbnej Drużyny Wędrowniczej w Łazach i dh. Krystianowi z 9 Próbnej Drużyny Wędrowniczej w Tarczynie. Po krótkiej przerwie po apelu można było rozpocząć…

Grę nocną

Z relacji jednego z uczestników:

Dzika Noc była grą, która wprowadziła uczestników w świat myśliwych i jednej morderczej tajemnicy. Od samego początku trasy zbieraliśmy poszlaki, które doprowadzić nas miały do rozwiązania tej trudnej zagadki. Każdy punkt był dla Nas wyzwaniem, którego każdy z nas się podjął i nauczył się nowych umiejętności. Szczególnie ciekawe było strzelanie z wiatrówki, czy ,,pogoń za lisem”. Po zebraniu wszystkich podpowiedzi zostawało ostatnie równie ciężkie zadanie — zidentyfikowanie sprawcy. Proces ten sprawił Nas bardzo dużo frajdy.

Bezimienny uczestnik gry

Jaka była ta mordercza tajemnica?

Kilka dni temu lokalnym środowiskiem myśliwych wstrząsnęła wiadomość o zastrzeleniu Hipolita. Hipolit był ulubionym dzikiem myśliwych, dzikiem na specjalnych prawach, o którego wszyscy (a może jednak nie?) się troszczyli i dbali.

Fabularny wstęp do gry

Nagrodę najlepszych śledczych w tej grze zdobył patrol z 50 Drużyny Wielopoziomowej. Drugie miejsce zajął jeden z patroli z 4 Próbnej Drużyny Wędrowniczej, natomiast podium zamknęła 5 Drużyna Wędrownicza.

Cały dzień (i noc) stanowiły symboliczne rozpoczęcie roku harcerskiego

Złaz to pierwsze wydarzenie całego hufca w roku harcerskim, które stanowi „rozbiegówkę” pracy w nowym roku, możliwość przedstawienia nowych drużyn czy wprowadzenia zupełnie nowych członków i członkiń drużyn na forum całego hufca.

Dziękujemy bardzo druhowi Piotrowi oraz 13 Drużynie Wielopoziomowej ze Złotokłosu za organizację wydarzenia i za cudowne wspomnienia, które zostawią 😊

Galeria ze Złazu

Po galerię z gry nocnej zjedź niżej.

Galeria z Gry Nocnej