Ku pamięci: Godzina “W”

Pierwszy sierpnia, godzina 17:00. Data, którą zna każdy Polak i każda Polka. Wyjątkowa i historyczna.

To właśnie w tamtym momencie w 1944 roku w Warszawie oficjalnie rozpoczęto Powstawanie Warszawskie. Zorganizowane w biegu – rozkaz z “godziną «W»” był roznoszony od 7:00 aż do 13:30, czyli zaledwie na 3.5 godziny przed wydarzeniem. Nie wszyscy żołnierze dotarli na miejsce i nie wszyscy byli uzbrojeni – o godzinie 17 na Śródmieściu, w dzielnicy z największym procentem obecności, było to zaledwie 60%, a w pozostałych dzielnicach nawet tylko 40% żołnierzy. W pierwszych miejscach potyczki z Niemcami zaczęły się o 13:50. W kilku słowach: nie była to najlepiej rozpoczęta akcja w historii.

A jednak, została zaczęta. Pomimo wcześniejszych niepowodzeń, powstanie nie zostało przerwane przez wojska Niemieckie. I walczyli dzielnie, walczyli przez 63 dni. Pamięć o tych bohaterach, powstańcach, pielęgnujemy do dziś. Dlatego co roku, pierwszego sierpnia o godzinie 17:00, czyli w godzinie “W”, w Warszawie, Piasecznie i całej Polsce składamy hołd powstańcom.

Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów. Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. (-) “X”

Rozkaz ustawiający Godzinę “W”. Antoni Chruściel, ps. “Monter” – komendant okręgu warszawskiego AK

Zdjęcia z obchodów w Piasecznie