Obchody 1. sierpnia

Jak co roku pierwszego sierpnia członkinie_owie hufca wzięły_li udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Piasecznie uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki, przy kwaterze wojennej. Złożyliśmy wraz z przedstawiciel_ami władz samorządowych, kombatantów_ek, organizacji społecznych oraz z mieszkankami i mieszkańcami miasta hołd tym, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki o wolność oraz godność.

W trakcie uroczystości odbyła się msza; burmistrz miasta wygłosił przemówienie, a reprezentanci i reprezentantki różnych organizacji i grup złożyli_ły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu. W trakcie wydarzenia wystąpiły także Chór Lira i Piaseczyńska Orkiestra Dęta.

W tym roku spotykamy się w szczególnych okolicznościach. Tocząca się na Ukrainie wojna z całą mocą przypomina nam, że spokój i bezpieczeństwo nie są czymś danym raz na zawsze. Obyśmy nigdy nie musieli, podobnie jak obecnie nasi sąsiedzi Ukraińcy, a kiedyś nasi ojcowie i dziadowie, walczyć o wolność i niezależność naszego kraju. Pamiętajmy o bohaterach i ofiarach Powstania Warszawskiego, którzy pokazali nam, czym są odwaga, wola walki oraz poświęcenie dla wspólnego dobra. Wartości uniwersalne i niezwykle ważne także w obecnych czasach.

Fragment przemówienia Daniela Putkiewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno

Obchody w Warszawie

Obchody odbyły się także w stolicy — tam pojawiły się delegacje z wielu chroągwi z całej Polski. Pojawiła się także reprezentacja Władz Naczelnych ZHP. Więcej o uroczystości Warszawskiej można przeczytać na Facebooku Chorągwi Stołecznej.

Galeria zdjęć z Piaseczna

fot. Stanisław Kowański