Obchody 3 maja

Wczoraj zakończył się „maraton świąt”, czyli trzy święta na początku maja: Pracy, Flagi, oraz Konstytucji 3 Maja.

To oznaczało oczywiście majówkę, ale także uroczystości, które odbyły się we wtorek z okazji rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji — od tamtego momentu minęło już 231 lat!

Konstytucja 3 Maja została ustanowiona w 1791 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była drugą na świecie — po Amerykańskiej — i pierwszą w Europie. Od tamtej pory Konstytucja (choć już nie ta sama) stoi na straży naszych praw oraz obowiązków, będąc najważniejszym dokumentem prawnym w kraju.

Z okazji rocznicy — jak co roku — w Piasecznie odbyły się oficjalne uroczystości, a tam, gdzie uroczystości, tam harcerze i harcerki. Świętowanie obejmowało udział w okolicznościowej mszy w Kościele św. Anny oraz wartę i składanie kwiatów pod starym budynkiem Ratusza Miejskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w tak ważnym dniu 🇵🇱

fot. Michalina Florjańska