Podsumowanie Święta Niepodległości

Wczoraj odbyła się 104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak zwykle prężna reprezentacja harcerska pojawiła się na obchodach z tej okazji w różnych gminach naszego powiatu.

Piaseczno

Drużyny 3, 20, 41, 50, 53, 81; gromady 126, 128, 131, 149, 153, 175

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Świętej Anny przy pl. Piłsudskiego. Po niej odbyły się oficjalne uroczystości z przemowami i składaniem kwiatów w akompaniamencie Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej oraz Chóru Lira.

Po oficjalnej części można było wziąć udział w Pikniku Niepodległościowym w Parku im. Książąt Mazowieckich, gdzie m.in. znajdowała się Kawiarenka, a także gra tereonwa o Józefie Piłsudskim, skierowana do wszystkich mieszkanek i mieszkańców Piaseczna; obie te rzeczy organizowane przez 50 Wielopoziomową Drużynę Harcerską z Gołkowa. Można tam było także obejrzeć pokaz musztry konnej czy dać się porwać przez animacje cyrkowe.

Organizacja obchodów była dofinansowywana z budżetu Gminy Piaseczno.

Lesznowola

Drużyny 46, 47; Gromada Zuchowa „Białe Orły”

Lesznowolskie obchody składały się jedynie z krótkiej, oficjalnej ceremonii, uwzględniającej wypowiedź wójt gminy, Marii Batyckiej-Wąsik. Harcerki_rze stały_li na warcie pod pomnikiem, pod którym były składane kwiaty.

Krępa

21 WDH; 102 GZ

W Krępie oprócz pochodu z flagami i oficjalnej ceremonii na cmentarzu można było poczęstować się grochówką i wspólnie pośpiewać pieśni patriotyczne; Uwielińskie_cy harcerki_rze zorganizowały także dla mieszkanek_ńców grę terenową o Piłsudskim.

Tarczyn

66 DSH

Tarczyńskie uroczystości uwzględniały Mszę Świętą i oficjalne uroczystości, w trakcie których harcerki i harcerze pełniły_li wartę pod pomnikiem.