Święto Hufca 2022: kończymy 65 lat

W miniony weekend piaseczyńskie drużyny i gromady, w sumie ponad 300 osób, wzięło udział w trzydniowym biwaku z okazji 65-lecia Hufca ZHP Piaseczno.

Święto hufca odbywa się co roku, ale tym razem dodatkowo obchodziliśmy okrąglejszą, 65. rocznicę. W 1957 roku hm. Alicja Godlewska-Kyrc została pierwszą komendantką.

Piątek, 10.06, był dniem zakwaterowania i integracji.

Po wieczorowym przybyciu na teren bazy hufca na Nowinkach, gdzie drużyny harcerskie rozstawiły dla siebie namioty, odbyły się zajęcia integracyjne — najpierw wspólna gra sprawdzająca wiedzę harcerską w formacie wzorowanym na telewizyjnym programie „Jeden z Dziesięciu”. Gdy zapadła ciemność, Harcerze Starsi i Harcerki Starsze mogli_ły wziąć udział w Imprezie na Orientację w okolicznych lasach.

Drugiego dnia, w sobotę, odbyła się główna część zlotu.

Rano osoby nocujące na Bazie przeniosły się na Zimne Doły, gdzie zebrało się kilka drużyn nienocujących oraz gromady zuchowe, po czym rozpoczęła się kilkugodzinna gra w okolicach Spalonej. W tym samym czasie byłe instruktorki oraz byli instruktorzy hufca mogli wziąć udział w historiczyno-wspomnieniowym spacerze, prowadzącym z Żabieńca na Zimne Doły, gdzie po ciepłym obiedzie wszyscy zebrali się na uroczysty apel.

Podczas apelu zostało wręczone wiele odznak oraz nagród, w tym także tegoroczny Puchar Komendantki, który po raz 5 zdobyła 50 Drużyna Wielopoziomowa im. Bronisława „Lota” Pietraszewicza w Gołkowie, a także wynik kategoryzacji gromad zuchowych. Oprócz zuchów i zuchenek oraz harcerek i harcerzy w apelu wziął udział Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Daniel Putkiewicz, Zastępczyni Burmistrza, Hanna Kułakowska-Michalak, oraz prawie 50 byłych instruktorek i instruktorów hufca, którzy okrzyknęli się mianem Drużyny „Archeo”.

Po tym odbyło się ognisko międzypokoleniowe, na którym jedna z naszych harcerek, Maja Rudzińska, złożyła Zobowiązanie Instruktorskie. Ostatnia atrakcja tego dnia — jednocześnie pierwsza z niespodzianek Święta — która odbyła się po ognisku, to był koncert szantowy zespołu „Załoga Szklanego Jasia”.

Przy okazji zachęcamy do zagłosowania na zespół Załoga Szklanego Jasia w plebiscycie 50 Przeglądu Bazuna: https://www.bazuna.org.pl/plebiscyt-50-przegladu-bazuna, piosenki nr. 7, 101 i 145.

Ostatni dzień, niedziela

Odbyły się msza polowa i jednocześnie zajęcia dla osób nieuczęszczających na mszę, a także druga niespodzianka — pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez HGR-M, po czym do 14:00 został czas na składanie namiotów oraz opuszczanie terenu zlotu.

Sztab organizacyjny z phm. Krzysztofem Wdowińskim na czele spisał się doskonale przy organizacji Święta — uczestnicy_czki opuścili zlot zadowoleni i zadowolone.