Relacja z obchodów Święta Niepodległości

11 listopada, Święto Niepodległości, celebracja odzyskania wolności. Mijają 103 lata, od kiedy Polacy odzyskali wolność od swoich zaborców!

Z tej okazji – jak co roku – my, harcerze i harcerki, braliśmy i brałyśmy udział w oficjalnych obchodach. W Piasecznie zaczęliśmy od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele św. Anny, po czym udaliśmy się przed Ratusz na pl. Piłsudskiego, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość, czyli: śpiewanie hymnu narodowego, przemówienie burmistrza miasta i gminy Piaseczno, Daniela Putkiewicza i złożenie przez reprezentacje licznych organizacji (w tym nasz hufiec) wiązanek kwiatów.

Po oficjalnej części przeszliśmy na rynek, gdzie można było wziąć udział w grze terenowej o Józefie Piłsudskim zorganizowanej przez 5 DW „Wataha”, zakupić ciasta i herbaty w kawiarence historycznej, obsługiwanej przez 45 DSH im. Jana Bytnara „Rudego”, 50 WDH im. Bronisława Pietraszewicza „Lota” i 13 Wielopoziomową Drużynę Harcerską im. Tadeusza Kościuszki. W kawiarence można było także posłuchać wykonywanych na żywo piosenek z lat 20. (m.in. Mieczysława Fogga), a na samym rynku spotkać także inne atrakcje, jak kartonowa podobizna Piłsudskiego, z którym można było zrobić sobie zdjęcie, czy zabytkowy samochód.

W całości wydarzenia wzięła udział bardzo duża liczba osób, powiązanych i niepowiązanych z harcerstwem. Jednak Piaseczno nie było jedynym miejscem, gdzie można było spotkać harcerzy i harcerki: nie zabrakło nas też na obchodach Święta Niepodlełgości w Łazach czy na Krępie.