Święto Niepodległości 2023

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w różnych gminach w naszym powiecie odbywały się uroczystości, na których jak zwykle nie mogło zabraknąć harcerek i harcerzy z naszego hufca.

Skocz do:

Piaseczno

Piaseczno celebrowało Narodowe Święto Niepodległości w wyjątkowy sposób!

Rozpoczęliśmy dzień od wspólnej Mszy Świętej w kościele św. Anny o godzinie 10:00. To wzruszające i uroczyste spotkanie połączyło nas w modlitwie za Ojczyznę. O godzinie 11:00 przenieśliśmy się pod Ratusz miasta, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości takie jak przemówienie burmistrza oraz składanie wieńców. Wystąpił także Chór Lira i Piaseczyńska Orkiestra Dęta.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne świętowanie na rynku! Od godziny 12:00 do 16:00 odbyły się obchody w formie pikniku, na którym nie mogło zabraknąć kawiarenki zorganizowanej przez 50 WDH. To właśnie tam mogliśmy posmakować pysznych kaw i ciast, a każdy zakup wspierał akcję zarobkową na rzecz hufca.

Szczególną atrakcją tego dnia była gra Przedsiębiorcze Piaseczno, która pozwoliła nam odkryć historię przemysłu i handlu naszego miasta. Gra, skierowana zarówno do zuchów, zuchenek, harcerzy i harcerek, jak i mieszkańców i mieszkanek, połączyła edukację z radością zabawy.

W ramach pikniku można było też obejrzeć wyjątkowe występy — takie, jak pokaz mażoretek, pokazy bicyklowe; można było także wziąć udział w zabawach retro i zatańczyć we wspólnym polonezie.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w obchodach! To wasza obecność sprawiła, że świętowaliśmy wspólnie, ten wielki dzień 🇵🇱

Wydarzenie było dofinansowane przez Gminę Piaseczno.

Lesznowola

W Lesznowoli tradycyjnie obchody odbyły się pod Urzędem Gminy. Oprócz przemówienia wójt gminy i składania wieńców, w ramach oficjalnej uroczystości wystąpiły także Łazowe zuchy ze 131 i 175 gromady z pieśniami patriotycznymi.

Szczep w Łazach prowadził także kawiarenkę, która była dostępna zarówno na porannych obchodach, a także przed wieczornym koncertem w filii Domu Kultury w Łazach, na którym wystąpiły 4 zespoły.

Prażmów

Narodowe Święto Niepodległości w Krępie — patriotycznie i uroczyście, a zarazem rodzinnie i na luzie. A co najważniejsze — wielopokoleniowo.

W takim klimacie przebiegało nasze spotkanie, które jak co roku rozpoczęliśmy 11 listopada o godz. 11.11. Po odśpiewaniu hymnu narodowego przemaszerowaliśmy na cmentarz żołnierzy I wojny światowej. Tradycją jest, że zuchy ze 102 GZ „Mali Wędrownicy” prowadzą pochód trzymając wielką flagę Polski, za nimi harcerze z 21 WDH „Burza” im. Marii Konopnickiej, następnie strażacy oraz mieszkańcy Gminy Prażmów.

Po uroczystościach spotkaliśmy się na rodzinnym pikniku, przy grochówce z kuchni polowej. Młodsi uczestnicy wzięli udział w grze terenowej zorganizowanej przez 21 WDH.

Zakończenie pikniku zwieńczył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wery Paradowskiej i Jędrzeja Ziółkowskiego.