Wędrówka HKTK “Kołek” i 41 DH “Siedlisko”

W dniach 12-19 lipca odbyła się wędrówka Harcerskiego Klubu Turystyki Kwalifikowanej “Kołek” i 41 drużyny harcerskiej “Siedlisko”.
Oto relacja uczestników:

W związku z sytuacją epidemiczną zdecydowaliśmy się zrezygnować z corocznego obozu stacjonarnego, który zwykle trwał trzy tygodnie, jednak przynajmniej udało nam się w mniejszej grupie poznawać piękne rejony Kujaw i Pomorza oraz mierzyć się z wyzwaniami wędrowania.
W wędrówce wziął udział też zaprzyjaźniony harcerz z ZHR. W gronie sześciu osób wyruszyliśmy z Warszawy pociągiem do Bydgoszczy, a następnie pieszo szlakiem rzeki Brdy, odwiedzając miejsca obozów hufca ZHP Piaseczno w Pólku, Kręglu, Brzozowie, Śpierewniku i Czernicy. W tydzień przeszliśmy 162 kilometry, niosąc w plecakach ubrania, śpiwory, prowiant, a nawet namioty. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością i zainteresowaniem lokalnej społeczności. Odpowiadaliśmy na wiele pytań dotyczących celu naszej wyprawy. Przez jeden dzień szedł z nami instruktor harcerski z Bydgoszczy, który opowiadał nam o historii przemierzanych terenów. Dowiedzieliśmy się na przykład, że wygrana bitwa pod Koronowem, o której niewiele osób poza historykami pamięta, w wojnie z Zakonem Krzyżackim miała większe znaczenie niż sławna bitwa pod Grunwaldem. Ze zdumieniem oglądaliśmy też świetnie zachowaną strażnicę krzyżacką w niewielkiej wiosce, Małym Jasieńcu. Ani razu nie mieliśmy trudności ze znalezieniem noclegu na ostatnią chwilę, co dowodzi, że ten piękny region jest jeszcze nieodkryty turystycznie.
Po wakacjach zamierzamy kontynuować wędrówki jako HKTK “Kołek”. Wybieramy się między innymi w Góry Świętokrzyskie. Zapraszamy chętne osoby do drużyny i klubu. W sprawie zapisu do klubu zapraszamy do kontaktu krzysztof.zychlinski@zhp.net.pl, a w sprawie zapisu do drużyny natalia.stawska@zhp.net.pl.