Wyjątkowe przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Dziś – jak co roku – odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. To już 30-letnia tradycja, w której harcerze i skauci z całej Europy przekazują sobie Wieczny Ogień, płonący w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Polscy harcerze przejmują Światło od słowackich skautów – tak było i w tym roku. Później ogień jest rozprowadzany po całym kraju – dociera do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn, skąd trafiają również do wielu instytucji, takich jak domy dziecka, domy spokojnej starości, urzędy gmin i powiatów, ale też do wielu prywatnych domów.

W tym roku przekazanie było wyjątkowe – objęte reżimem sanitarnym, z udziałem znacznie mniejszej liczby osób. Ale się odbyło, jak co roku od 30 lat, bez względu na sytuację. Na Łysej Polanie Światło zostało odebrane od Słowaków przez Naczelniczkę ZHP, hm. Annę Nowosad, Zastępcę Naczelniczki hm. Karola Gzyla i Wiceprzewodniczącą ZHP hm. Dorotę Całkę.

Do Piaseczna światło zostało przyniesione przez delegację, która odebrała je na mszy w Archikatedrze Warszawskiej w niedzielę 13 grudnia. Tego samego dnia o godzinie 20:00 w Jazgarzewie nastąpiło przekazanie Światła do chętnych instruktorów i instruktorek naszego hufca.