Zlot Skautowy Jamboree 2023

W te wakacje duża, bo ok. 40-osobowa, reprezentacja naszego hufca wybrała się na 25. Światowe Jamboree Skautowe w Korei Południowej.

Harcerki i harcerze przybyli na kilka dni przed rozpoczęciem zlotu do Seoulu. Tam rozpoczął się przygotowany przez koreańczyków program przedzlotowy. Osoby uczestniczące – nie tylko z Polski – mogły zwiedzić stolicę kraju (m.in. pałac Gyeongbokgung, muzeum wojny koreańskiej, tradycyjną wioskę Namsan). Później wycieczka przeniosła się na południe, do miasta Jeonju, gdzie można było odwiedzić Jeonju Hanok Village i nie tylko.

Zlot

Pierwszego sierpnia uczestniczki_cy zostały_li przetransportowane_ni na teren zlotu, do SaeManGeum. Miejsce, w którym odbywało się Jamboree, jest dosyć wyjątkowe, ponieważ znajduje się na obszarze, gdzie jeszcze kilka lat wcześniej znajdowało się morze.

Na zlocie czekał na osoby uczestniczące program, częściowo na miejscu – były dostępne np. punkty z handmade, zjeżdżalnie wodne, jeździectwo, drony, nauka K-Dance i wiele innych – a także wycieczki poza teren, np. do miejsca przypominającego skansen, na sporty wodne (żeglarstwo, kajaki, SUP).

Jednak jednym z najważniejszych aspektów tego typu zlotów jest oczywiście poznawanie ludzi z całego świata. Wiele osób zawiązało znajomości, które na pewno pozostaną nawet pomimo zakończenia wyjazdu.

Jednym z tradycyjnych elementów Jamboree, który także sprzyja poznawaniu nowych osób, są wymiany. Zawsze wszyscy przywożą jak najwięcej swoich pamiatek harcerskich – chust, przypinek, naszywek, koszulek obozowych i podobnych – aby wymieniać się nimi na podobne przedmioty z całego świata. Wśród „łupów” z tego roku można wymienić chociażby meksykańskie sombrero; bardzo popularne były japońskie Happi, rodzaj kimono; koszulki reprezentacyjne innych krajów, np. Taiwanu.

Ten wyjazd był wyjątkowy nawet w porównaniu z innymi edycjami

Niestety nie do końca w pozytywny sposób. 8 sierpnia wszyscy zostali przeniesieni z miejsca zlotu do hoteli, akademików i innych przybytków na terenie całego kraju. Było to spowodowane względami bezpieczeństwa, aby uchronić się przed nadchodzącym tajfunem. Co prawda organizator nawet po przeniesieniu zapewniał atrakcje, jednak nie było to to samo, w dużej mierze ze względu na brak możliwości poznawania ludzi z całego świata 🙁

To także pierwsza tego typu sytuacja w historii wszystkich Jamboree.

Wszyscy mogli się jeszcze spotkać na Ceremonii Zamknięcia

Wieczorem 11 sierpnia na stadionie w Seoulu odbyła się Ceremonia Zamknięcia zlotu. Tam znów zjechało się całe 45 tysięcy osób, które uczestniczyło w wyjeździe. Na ceremonii jednym z ważnych punktów było przekazanie przez koreańczyków flagi do kraju, który będzie organizować kolejny zlot za 4 lata – czyli do Polski!

Po oficjalnej ceremonii odbył się przełożony koncert K-Pop, na którym występowało kilka koreańskich zespołów.

Na następnym Jamboree widzimy się w Polsce!

W 2027 roku zlot odbędzie się w Polsce na Wyspie Sobieszewskiej! Przygotowania do tego wydarzenia trwają już od kilku lat i oczekiwania są naprawdę wysokie! Ale liczymy na to, że zespół planowania poradzi sobie z przygotowaniem jak najlepszego wydarzenia!

Galeria zdjęć z wydarzenia