„Harcerski System Wychowania” Marek Gajdziński – recenzja

„Harcerski System Wychowania” jest książką powiększająca moją wiedze na temat pracy z dziećmi. Lektura skupia się głównie nad pracą z chłopcami, czyli tą płcią, z którą na co dzień pracował styczność autor. Możemy bardziej szczegółowo przyjrzeć się Prawu Harcerskiemu, jak Gajdziński prowadził zajęcia pomagające harcerzom zaznajomić się z nim w ciekawy sposób, jak ważny w drużynie jest autorytet drużynowego. Autor kładzie również nacisk na to, by drużyny były prowadzone przez kogoś, kto może zostać starszą siostrą lub starszym bratem, ale jest to również osoba wchodząca w okres bycia młodym dorosłym.

Ważne, by zostało w takiej osobie wewnętrzne dziecko, które jest dalej żądne przygód i odkrywania świata, jak i samodoskonalenia. Gajdziński pisze również o różnicach między żeńskimi a męskimi drużynami, sposobie ich prowadzenia.

Ostatecznie uważam tę lekturę za wartą przeczytania, mimo jej pokaźnych rozmiarów. Napisana jest zrozumiałym językiem, dzięki czemu czyta się ją łatwo i przyjemnie, ale również i zapamiętuje się o czym jest mowa.

Autorką recenzji jest dh. Julia Majewska

PS. Ta książka jest dostępna w naszej hufcowej bibliotece!