„Księga Jaszczurki” Aimee Degallier-Martin

Jeśli jesteś harcerką i chcesz czegoś więcej… żyć jeszcze głębiej, jeszcze pełniej… zrozumieć, w czym tkwi istota harcerskiej przygody — ta książka jest dla Ciebie.

„Księga Jaszczurki” wywarła wielki wpływ na wiele pokoleń harcerek. Przepisywana ręcznie oraz na maszynie podczas II wojny światowej, a także później, gdy harcerstwo walczyło o przetrwanie. „(…) fragmenty tekstu harcerki przygotowywały jako prezent dla najmilszych zastępowych i drużynowych. Pięknie ozdabiały haftem lub rysunkami i dodawały do nich serdeczne dedykacje.” Autorka poetyckich rozważań – Aimee Degallier–Martin, instruktorka szwajcarska, przez wiele lat pozostawała anonimowa dla polskich czytelników, kryjąc się pod skautowym imieniem „Jaszczurki” (Por. „Od wydawcy” str. 5).

Współczesna czytelniczka odnajdzie tu wskazówki do okrywania harcerskich ideałów; zanurzy się w świetliste obrazy, ukazujące piękno skautowych obozów, biwaków wśród przyrody; pozna smak zmagania się z własną słabością i walkę o dobry charakter wśród pokus i przeciwności codziennego życia… Jaszczurka (autorka Aimee) w poetyckich rozważaniach zaprosi do poczynienia refleksji nad sensem wiary, odkrywaniem Boga, istotą Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego, wezwie do zadumy nad pojęciem braterstwa, czuwania, modlitwy, miłości.

Książka jest przeznaczona do powolnego smakowania poszczególnych rozdziałów; potrzebuje być „przeżuwana” w głębi poszukującego wnętrza; raczej dla dziewczyn, ale każdy wrażliwy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

Autorką recenzji jest dh. Małgorzata Stokłuska.

PS. Ta książka jest dostępna w naszej hufcowej bibliotece!