„Stosowanie metody harcerskiej w drużynie harcerskiej” – Marek Kamecki

„Stosowanie metody harcerskiej w drużynie harcerskiej” Marka Kameckiego skupia się na przedstawieniu harcerstwa jako spójnego ciągu, gdzie nic nie bierze się znikąd. Nasze działania powinny spełniać cele wychowawcze. Jako drużynowi czy kadra naszym zadaniem jest tworzenie sytuacji wychowawczych, ale również branie w nich udziału.

Jednym z przykładów jest organizacja obozu. Zanim zaczniemy zastanawiać się, gdzie postawić namiot czy kuchnię, jaka będzie tematyka obozu czy jakie zajęcia chcemy poprowadzić, musimy podjąć decyzję jakie cele chcemy osiągnąć tym wyjazdem. Podczas obozu mamy masę możliwości do realizacji tych celów, spędzamy z dziećmi więcej czasu niż w ciągu roku na zbiórkach czy biwakach i trzeba to mądrze wykorzystać.

Kolejnym tematem, nad którym pochyla się autor jest rola drużynowego i bycie nim. Drużynowy powinien być przykładem do naśladowania, ale i starszym kolegą. Kimś, za kim harcerze pójdą i będą się od niego uczyć harcerskiego bytu. Drużynowy powinien mieć w sobie coś z dziecka jednocześnie wiedząc, kiedy wrócić do roli dorosłego. Kamecki przedstawia również podstawowe narzędzia metodyczne, techniki pracy z grupą i jej formy.

Książka jest warta przeczytania pomimo tego, że nie jest już aktualna w związku z wejściem nowego SIMu. Kamecki uważa harcerstwo za szkołę charakteru i samodzielności, pracę społeczną, która przynosi nam doświadczenie, ale również niezliczoną ilość wspomnień. Podczas czytania jej czułam jakby autor rozmawiał ze mną osobiście. Myślę, że właśnie więcej książek pisanych takim językiem potrzebujemy w naszym związku.

Autorką recenzji jest dh. Julia Majewska

PS. Ta książka jest dostępna w naszej hufcowej bibliotece!