Spotkało kogoś z was nieszczęście? Niech się modli!
Jest ktoś radośnie usposobiony? Niech śpiewa hymny! Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana.
A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie,
a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.
Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy,
módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie.
Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.
(Jk 5,13-16)
Wielki Post to okres między Środą Popielcową a Świętami Wielkiej Nocy, które w kościołach chrześcijańskich są centralnym i największym uroczystym wydarzeniem duchowym i formacyjnym.
40 dni to symboliczna liczba związana z różnymi scenami opisanymi w Biblii, zwłaszcza z 40 dniową wędrówką Jezusa po pustyni, podczas której nie jadł, nie pił i walczył z pokusami, jakie podsuwał mu zły duch. Jezus przygotował się w tan sposób do specjalnego zadania jakim była misja zbawienia świata od zła i jego skutków — zwłaszcza śmierci duchowej.
„40 dni dla pokoju” to propozycja podjęcia osobistych wyzwań z zakresu rozwoju duchowego i religijnego. Jest inspirowana treściami chrześcijańskiego postu i formami pracy nad sobą w tym okresie. Jednak kierujemy ją do wszystkich harcerek i harcerzy niezależnie od tego, jaką drogą formacji duchowej podążają. Praktyka modlitwy w drodze jest starożytną formą medytacji znaną w każdej kulturze duchowej. Wędrówki medytacyjne zawsze miały na celu pracę nad sobą, pokonywanie własnych słabości, podejmowanie refleksji i oczyszczenia ze skutków zła, modlitwę w intencji trudnych spraw społecznych i zadośćuczynienie za zło.
Ludzie powracający z tych samotnych czy zespołowych wędrówek często podejmowali potem wielkie czyny i stawali się inspiracją dla innych.
Modlitwa, medytacja, wędrówka i wyrzeczenia jakie podejmiecie w tym okresie mają na celu:
skupienie, wyciszenie,
przygotowanie się do Świąt Wielkiej Nocy,
praca nad sobą i przygotowanie się do duchowego przebudzenia na wiosnę,
podejmowanie czynów pomocy z rozwagą i w głębokim poczuciu jedności ze wszystkimi, którzy to robię i tego potrzebują.
Modlitwa posiada ogromną moc. Jest podstawą każdego dobrego i głębokiego czynu. Dlatego w odpowiedzi na nieszczęścia współczesności — pandemię COVID-19 i wojnę na Ukrainie — chcemy podjąć modlitwę w drodze, uzupełnioną przemyślanymi czynami — w intencji POKOJU.
POKOJU DUCHA — abyśmy mogli odważnie i bez lęku podejmować służbę w naszych rodzinach i społeczeństwie tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
POKOJU W NASZYCH DOMACH — abyśmy potrafili w niespokojnych czasach być tymi, którzy wnoszą pokój i łagodność wśród tych, którzy się boją, są niespokojni i wzburzeni, opanowani przez gniew i złość.
POKOJU NA UKRAINIE — abyśmy niosąc pomoc i działając aktywnie potrafili też zatrzymać się i modlić o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie, i podejmować nieustannie osobistą i społeczną refleksję nad ogromnym znaczeniem pokoju międzynarodowego dla rozwoju krajów.
W jaki sposób?
- Podejmij wyzwanie poprzez zgłoszenie się –> https://tiny.pl/94xgp
- W okresie Wielkiego Postu weź udział w przynajmniej dwóch wędrówkach „Modlitwa w drodze” w taki sposób, aby w sumie przejść 40 km w intencji POKOJU. Może to być Twoja osobista droga krzyżowa, pielgrzymka do miejsca zaproponowanego w załączniku lub wybranego przez Ciebie. Możesz zabrać na wędrówkę osoby ze swojej drużyny, zespołu instruktorskiego, hufca, przyjaciół ze wspólnoty, sąsiadów, kolegów i koleżanki. Trasy wędrówek są opracowane jako inspiracja. Do każdej wędrówki będzie przygotowany tekst „Inspiracje w Drodze”.
Możesz też opracować własną — jedyny warunek to odległość ok. 10-15km lub 20km (symboliczna liczba stacji drogi krzyżowej, tajemnic różańca, punktów Prawa Harcerskiego uzupełnionych Przyrzeczeniem i Zobowiązaniem Instruktorskim itp.) i zakończenie w miejscu, w którym jest zamek, kościół, krzyż, miejsce pamięci związane z harcerstwem lub z krzyżem harcerskim, cmentarz z miejscem pamięci o harcerskich bohaterach. Wędrówce powinna towarzyszyć modlitwa lub refleksja nad tekstami przygotowanymi w załączniku. Trasę wędrówki opisz i załącz do raportu końcowego. - W okresie Wielkiego Postu zorganizuj w swoim środowisku harcerskim akcję pomocy Ukrainie i zbiórkę na temat związany ze służbą drugiemu człowiekowi. Konspekt zbiórki i opis podejmowanych inicjatyw załącz do raportu końcowego.
- W okresie Wielkiego Postu weź udział w modlitwie o pokój zorganizowanej przez swoją parafię, harcerskie środowisko lub sam zorganizuj taką formę skupienia w porozumieniu ze swoim lokalnym środowiskiem działania. Poinformuj nas o tym na profilu wydarzenia, abyśmy mogli się duchowo do tego dołączyć.
Prześlij raport z wykonanych zadań do dnia 27 kwietnia do godz. 23.59 według załączonego wzoru.
Osoby, które wezmą udział w propozycji otrzymają drobną pamiątkę uczestnictwa w wydarzeniu.
Twój wkład w modlitwę, działania i wszelkie wędrówki w intencji pokoju staną się duchowym wsparciem dla tych, którzy nie mają siły na modlitwę i działanie i dla tych, którzy walczą na terenie Ukrainy o wolność i pokój.
Przyłącz się!
Modlitwa w drodze też jest ważna w dzisiejszych czasach.
Propozycja programowa trwa od 02.03.2022 do 18.04.2022.