24 czyny Światła — 24 harcerskie dobre uczynki

Realizowana w trakcie adwentu propozycja programowa „24 czyny Światła” zainspirowała 35 osób, a wielu innym przyniosła moc i nadzieję. Warto zachęcić do podobnych refleksji i dobrych uczynków także w czasie Wielkiego Postu. Jeszcze zostało trochę czasu do Wielkiej Nocy, która była powodem dla Światła z Betlejem do wędrowania po świecie.

Propozycja dotyczyła indywidualnej i/lub zespołowej realizacji 24 dobrych uczynków w trakcie adwentu. Miały one dotyczyć podejmowania pracy nad sobą, służby na rzecz innych ludzi, czy wyzwań w oparciu o Prawo Zucha czy Prawo Harcerskie.

W propozycji drużynowo wzięła udział 50 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Pietraszewicza Lota, a indywidualnie harcerki z 50 WDH, 13 Drużyny Harcerskiej oraz instruktorki hufca z indywidualną listą zadań.

30 osób, które przystąpiły do wyzwania, otrzymały plakietkę, którą mamy nadzieję w następnym roku wręczyć większej liczbie bohaterów Światła. Pomimo pandemicznych warunków udało im się zrobić niesamowite rzeczy.

50 WDH wykonała następujące zadania:

• stworzenie przysmaków w świątecznych foremkach dla zwierząt i ptaków, aby mogły przetrwać zimę;
  • wykonanie ozdób świątecznych — kolorowych łańcuchów, bombek oraz kartek świątecznych — i przekazanie ich najbliższym w prezencie;
  • stworzenie świątecznej paczki dla potrzebujących — harcerze i harcerki z rodzinami przekazali olbrzymie ilości jedzenia, ubrań, czy zabawek dla najmłodszych; zainicjowali i zainicjowały zbiórkę świąteczną wśród swoich sąsiadów;
  • uczestnictwo w spotkaniu instruktorskim z Betlejemskim Światłem Pokoju w kościele i przekazanie Światła chętnym w Kamionce;
  • wykonanie wyzwania w zakresie zdobywania sprawności śpiewaka i kuchcika (piosenki i pierniczki jako efekt).

Harcerki, które brały udział indywidualnie, piekły z rodzinami pierniczki, pomagały w domowych obowiązkach, niosły pomoc koleżeńską, sprzątały swoje pokoje, pakowały Szlachetną Paczkę i wpierały rodziców w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.

Natomiast instruktorki:

• w ramach przygotowań do Betlejemskiego Światła Pokoju wykonały świeczki i ciasta bezglutenowe oraz przekazały je w paczce dla znajomych z Zakopanego, którzy stracili bliską osobę i potrzebowali wsparcia duchowego;
  • w ramach rozwoju indywidualnego przygotowały potrawy wigilijne dla najbliższych rodzin (poziom Master Chef);
  • wzięły udział w przygotowaniach oprawy muzycznej podczas przekazania BŚP w Hufcu Piaseczno;
  • w ramach wędrówki z medytacjami przeszły 15 km w Tatrach (podsumowanie służby w ZHP w 2020 r.);
  • przygotowały i wzięły udział w harcerskim czuwaniu z Janem Pawłem II na Głodówce w ramach obchodów BŚP i Daru na 100;
  • przygotowywały dary w ramach Szlachetnej Paczki;
  • wzięły udział w nowennie i modlitwie za rodzinę;
  • brały udział w roratach porannych w imieniu rodziny w izolacji;
  • uśmiechały się w trudnych sytuacjach rodzinnych i były duchowym wsparciem dla innych przez 24 godziny na dobę;
  • wymyśliły i konsultowały z zespołem hufca plakietkę „24 czynów Światła”.

Mamy nadzieję, że te wspaniałe Czyny Światła pomogą Wam w podejmowaniu pracy nad sobą w trakcie Wielkiego Postu. Powodzenia!