42. Zjazd ZHP zakończony — co się zmieniło?

Przez ostatnie 4 dni, od czwartku do dzisiaj, odbywał się w Warszawie 42. Zjazd ZHP. Co się zmieniło i co się zmienia w naszej organizacji?

Co to Zjazd ZHP? To najwyższa forma władzy w Związku. Odbywa się co 4 lata i uczestniczą w nim instruktorzy i instruktorki z całego kraju, reprezentując poszczególne hufce czy rejony (kilka hufców wspólnie). W trakcie zjazdu wybiera się członków i członkinie władz naczelnych. Ale to nie wszystko — Zjazd uchwala także m.in. kierunek rozwoju organizacji na następną kadencję.

W Zjeździe wzięło udział ok. 170 osób uprawnionych do głosowania, w tym wybrany we wrześniu reprezentant naszego hufca, hm. Krzysztof Żychliński.

Przyjęte uchwały statutowe (i nie tylko)

Delegatki i delegaci na 42. Zjazd ZHP
fot. Michał Wiraszka

Zjazd jest jedyną władzą, która ma możliwość zmieniać zapisy Statutu ZHP. Akceptacja zmian w Statucie była także jedną z pierwszych rzeczy, którymi zajmowali i zajmowały się delegaci i delegatki.

Oprócz drobnych zmian, od korekt w zapisie punktów, przez zmiany organizacyjne na poziomie od hufców do władz naczelnych, przyjęte zostały dwie dosyć duże zmiany.

Pierwsza, mniejsza zmiana w §2 ust. 2: z „ZHP jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.” na „ZHP jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na płeć, pochodzenie, rasę czy wyznanie„. (druk nr. 84 ze Zjazdu)

Druga, nieco większa, wprowadza alternatywną wersję Przyrzeczenia Harcerskiego, która nie powołuje się na Boga. Teraz osoby składające Przyrzeczenie będą mogły wybrać pomiędzy:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Wcześniej obecne Przyrzeczenie Harcerska

a:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu

Nowo dodana rota Przyrzeczenia Harcerskiego

Ta sama uchwała zmienia także pierwszy punkt Prawa Zucha z „Zuch kocha Boga i Polskę.” na „Zuch kocha Polskę i czyni dobro„. Pełny tekst uchwały (druk nr. 74 ze Zjazdu) można przeczytać na Sharepoincie.

Zostało przyjęte także kilka uchwał niezwiązanych ze statutem, jak np. uchwała ws. określenia roli statku Zawisza Czarny, wdrożenia projetku „Safe from harm”, dialogu międzypokoleniowego. Wśród nich znajduje się też uchwała zobowiązująca nowe władze do prac nad niektórymi wnioskami, które na tym Zjeździe nie zostały jeszcze przyjęte, ale wciąż są ważnymi tematami, które trzeba poruszyć.

Przyjęcie sprawozdania poprzednich władz ZHP

Każda z poprzednich władz naczelnych ZHP (czyli Naczelnik i Naczelniczka ZHP, obie Główne Kwatery, Przewodniczący, Rada Naczelna, Naczelny Sąd Harcerski oraz Centralna Komisja Rewizyjna) prezentowała przed Zjazdem sprawozdanie ze swoich działań. Każda osoba z GK ZHP mogła otrzymać lub nie otrzymać absolutorium, czyli przyjęcia, potwierdzenia swojej pracy na rzecz ZHP.

GK hm. Anny Nowosad

Główna Kwatera hm. Anny Nowosad
fot. Michał Wiraszka

Absolutorium otrzymali i otrzymały:

hm. Anna Nowosad, hm. Lucyna Czechowska, hm. Karol Gzyl, hm. Justyna Sikorska, ś.p. hm. Łukasz Czokajło, hm. Aleksandra Klimczak, hm. Joanna Ismayilli (Skupińska), hm. Paweł Marciniak

Absolutorium nie otrzymały i nie otrzymali:

hm. Marek Boraczyński, hm. Krzysztof Osmański, hm. Grażyna Sztabik, phm. Wiktor Wróblewski.

GK hm. Grzegorza Woźniaka

Absolutorium otrzymali i otrzymały:

pwd. Joanna Pawłowska, hm. Emili Kulczyk-Prus.

Absolutorium nie otrzymały i nie otrzymali:

hm. Grzegorz Woźniak, hm. Małgorzata Siedlecka, hm. Łukasz Rycharski, hm. Jarosław Janas, hm. Elżbieta Noga, hm. Tomasz Kujaczyński, hm. Piotr Stanisławski.

Wybór nowych władz naczelnych

Ostatecznie Zjazd wybrał nowe władze naczelne organizacji. Na funkcje Naczelniczki oraz Przewodniczącego było odpowiednio tylko po jednej osobie kandydującej, które te funkcje ostatecznie objęły.

Nowy Przewodniczący ZHP — hm. Krzysztof Pater

Przyznanie hm. Krzysztofowi Paterowi (z prawej) sznura Przewodniczącego ZHP.
fot. Michał Wiraszka
Od lewej: hm. Tomasz Huk (wiceprzewodniczący), hm. Krzysztof Pater (Przewodniczący ZHP), hm. Aleksandra Gawlikowska-Sroka (wiceprzewodnicząca)
fot. Michał Wiraszka

Krzysztof Pater w poprzedniej kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Naczelnego Sądu Harcerskiego. Jednak w historii zajmował jeszcze kilka innych funkcji na szczeblu centralnym, w tym członka RN ZHP w latach 1989-1990, wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Rewizyjnej, czy wiceprzewodniczącego ZHP. Dwukrotnie zasiadał także w Radzie Chorągwi Stołecznej ZHP.

Druh Krzysztof ma, jak stwierdził w swojej prezentacji na Zjeździe, nieco inny pomysł na prowadzenie Rady Naczelnej, niż robił to jego poprzednik, hm. Dariusz Supeł, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje z rzędu. Wizję nowego przewodniczącego oraz jego nieco dłuższy opis można przeczytać na stronie internetowej kandydatury: https://poprosturazem.info.

Nowa Naczelniczka ZHP — hm. Martyna Kowacka

hm. Martyna Kowacka, Naczelniczka ZHP
fot. Michał Wiraszka

Druhna Martyna przez kilka lat pełniła funkcję komendantki hufca, a na szczeblu centralnym była Rzeczniczką ZHP i szefową Wydziału Komunikacji i Promocji. Jest także aktualnie komendantką polskiego kontygentu na Światowe Jamboree Skautowe 2023 w Koreii.

Przez najbliższe 4 lata będzie zarządzać Związkiem wraz ze swoją Główną Kwaterą, w której skład wchodzą: hm. Katarzyna Brzyska (skarbniczka), hm. Agata Erhardt-Wojciechowska (praca z kadrą i kultura organizacji), hm. Anna Pospieszna (wsparcie metodyczno-programowe), hm. Bartosz Bednarczyk (relacje zewnętrzne), hm. Dominika Brożek (kształcenie), hm. Piotr Jaworski (sprawy organizacyjne), hm. Dawid Schwann (majątek i gospodarka).

Strona internetowa kandydatury hm. Martyny Kowackiej oraz jej GK: https://wspolnymszlakiem.info.

GK hm. Martyny Kowackiej
Od lewej z tyłu: hm. Piotr Jaworski, hm. Bartosz Bednarczyk, hm. Dawid Schwann
Od lewej z przodu: hm. Anna Pospieszna, hm. Agata Erhardt-Wojciechowska, hm. Martyna Kowacka, hm. Katarzyna Brzyska, hm. Dominika Brożek
fot. Michał Wiraszka