Rewitalizacja Domu Zośki

Dom Zośki to historyczne miejsce, które znajduje się w Zalesiu Dolnym. To był letni dom rodzinny Zawadzkich, w tym Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, bohatera „Kamieni na szaniec”, harcerz i patriota.

Dziś — stoi i murszeje. Ale nie musi tak być dłużej. Gmina Piaseczno dostała od Fundacji Most the Most dofinansowanie w wysokości 1 miliona złotych na rewitalizację Domu Zośki.

W związku z dofinansowaniem, przedwczoraj odbyły się konsultacje prowadzone przez Fundację odnośnie przyszłości tego miejsca. W konsultacjach wzięła udział komendantka i zastępczyni komendantki naszego hufca.

Kluczową dla nas informacją jest to, że mamy realną możliwość kształtowania tego, co mogłoby się dziać w Domu Zośki.

Jeszcze tylko do jutra można wypełnić ankietę, w której można przedstawić swój pomysł na użytkowanie zabytku. Im więcej razy dany pomysł się powtórzy, tym większą szansę ma na zwycięstwo!

Dlaczego warto zagłosować?

Dom Zośki to miejsce, które często obierane jest za cel — bądź punkt — w harcerskich przedsięwzięciach, szczególnie organizowanych przez nasz hufiec. To lokalizacja, która jest ściśle powiązana z ważną dla nas, harcerek_rzy-patriotek_ów, postacią historyczną.

Rewitalizacja Domu Zośki może nam pozwolić na „coś więcej” — więcej wydarzeń, większą integrację z tym miejscem. Będziemy mieli szansę na faktyczne użycie tego miejsca do wychowania młodych pokoleń obywatelek i obywateli.

Jak głosować?

  1. Udaj się do powyższej ankiety internetowej
  2. Wybierz swoje województwo
  3. Wpisz pomysł(y) na wykorzystanie (wymyśl swoje lub skorzystaj z naszych — poniżej!)
  4. Wypełnij resztę informacji oraz zaznacz zgody
  5. Kliknij „Wyślij”
  6. Voilà!

Można też oddać swój głos telefonicznie: +48 517 884 088 lub 22 47 55 111.

Przeczytaj więcej

O Domu Zośki i całym przedsięwzięciu:

Nasze pomysły na wykorzystanie

Poniższe pomysły są „gotowcami” opracowanymi przez Chorągiew Stołeczną we współpracy z komendą hufca w 2017. Możesz je wykorzystać i po prostu wkleić tę treść do ankiety 🙂

1. „Spotkania z historią”

Swoją funkcją ta przestrzeń połączona jest z samym Domem „Zośki”, w którym to, w jednym z pokoi, znajdowałaby się stała wystawa opowiadająca o rodzinie Zawadzkich. Zaś pawilon „Spotkań z historią” to już przestrzeń, w której można obejrzeć multimedialne wystawy o różnej tematyce (np. historycznej), nowoczesne ekspozycje, przestrzeń, do której zapraszane byłyby dzieci w różnym wieku, od przedszkola do ucznia, na spotkania z literaturą, historią, na spotkania z rozmową o wartościach, nowoczesne lekcje muzealne. Jest to przestrzeń muzealno-wystawowa, ale w nowoczesnym wydaniu.

2. Strefa „pracy twórczej”

Miejsce przeznaczone dla dużych i małych, młodszych i starszych. Przestrzeń, którą można wykorzystać w wieloraki sposób, zależnie od sytuacji. Mogą odbywać się tam zajęcia z małymi dziećmi i ich rodzicami o różnej tematyce, aktywne i pasywne w swojej formie. Może być to również przestrzeń do przeprowadzania różnych warsztatów: plastycznych, fotograficznych, ilustratorskich, itp. Przestrzeń, w której można prowadzić zajęcia laboratoryjne, nawiązując do zawodu prof. Zawadzkiego (chemik, prof. PW) i odbywających się w Domu państwa Zawadzkich tajnych kompletów z chemii. W końcu może być też miejsce spotkań seniorów – ich spotkań klubowych, wewnętrznych, jak również zajęć prowadzonych w ramach Uniwersytetu III wieku. Może być to także przestrzeń na spotkania osób z zewnątrz, organizacji pozarządowych, które nie dysponują własnym lokalem.

3. Harcerska wiata

Dom Zośki niewątpliwie jest miejscem silnie związanym z harcerstwem. Lokalne harcerstwo niejednokrotnie obierało Dom Zośki jako jeden z punktów na harcerskich rajdach czy spotkaniach. Historycznie na terenie posiadłości odbywały się kursy kształcące kadrę instruktorską, proponujemy, aby tego typu życie również tam powróciło. Na terenie mogłaby się znajdować wiata/świetlica, która służyłaby jako miejsce spotkań dla harcerzy, nie tylko instruktorów, ale również jako miejsce zbiórek naszych najmłodszych zuchów.

5. Dom „Zośki” jako przestrzeń kulturalna

To kawiarnia, umiejscowiona na tyłach dworku, połączona z nim bezpośrednio szklanym przejściem. Kawiarnia, otwarta w weekendy, ale i dni powszednie. Kawiarnie, ale nie tylko jako miejsce konsumpcji, a przede wszystkim miejsce spotkań, relaksu i odpoczynku. Ze strefą „czytelni”, w której można usiąść poczytać, wymienić się książkami, porozmawiać. Być może czytelnia połączona z niewielką księgarnią, której dostępne są tylko wybrane wydawnictwa dla dorosłych i dla dzieci. Kawiarnia to także miejsce kameralny koncertów, recitali, miejsce spotkań z poezją, wydarzeń literackich, spotkań z autorami, wszak sam Zośka uwielbiał poezję. To miejsce wystaw prac fotograficznych, malarskich i innych.

Aby zajęcia kulturalne lub spotkania harcerskie mogły się odbywać w czasie, w którym ewentualne muzeum i kawiarnia byłyby zamknięte, konieczna będzie również infrastruktura w postaci sanitariatów na terenie posesji.

6) Przestrzeń rodzinna i sportowa

Strefa rodzinna, tak naprawdę może zadziać się w każdym z tych obiektów, ale może też wydarzyć się na terenie samej działki. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy to rodzinny z dziećmi (lub bez) mogłyby spędzać czas w ogródku. Jest to okazja, aby połączyć Kabaty-Piaseczno-Zalesie Dolne i Zalesie Górne ścieżką rowerową. Dom „Zośki”, jako strefa sportowa, to element wizualizacji, który może się zadziać, niejako obok samego budynku i działki, raczej wykorzystując wizerunek rodziny Zawadzkich — należy przez to rozumieć na przykład organizację spływów kajakowych rzeką Jeziorką lub turnieju tenisa ziemnego im T. Zawadzkiego.

Wszystkie powyższe pomysły mają na celu aktywizację lokalnej społeczności do aktywności kulturalnych, fizycznych, ale i społecznych przy jednoczesnym pielęgnowaniu historii tego miejsca i ludzi z nim związanych. Ponadto wręcz konieczne jest, aby obecna i nowo powstała infrastruktura była wyposażona w rampy, uchwyty i zabezpieczenia, natomiast materiały i informacje przygotowane przy użyciu alfabetu Braille’a czy wizualizacje z językiem migowym dla osób niepełnosprawnych, aby umożliwić wszystkim bez wyjątku przyjemne i bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez nowe miejsce spotkań na mapie Gminy Piaseczno.