Warsztaty dla opiekunów prób

Wczoraj odbyły się warsztaty dla opiekunów prób, organizowane przez hufcową Komisję Stopni Instruktorskich.

Opiekunów prób?

Osoby nieharcerskie — lub młodsze — mogą nie wiedzieć. W życiu harcerki czy harcerza przychodzi taki moment, kiedy podejmuje decyzję o zostaniu instruktorem/instruktorką. O podjęciu faktycznej pracy z młodzieżą i wychowywaniu jej. Aby dostać pierwszy z trzech stopni instruktorskich — przewodnika/przewodniczki — trzeba zaliczyć odpowiednie kursy i tak, jak na każdy stopień harcerski, napisać próbę.

Ta próba (i osoba) musi mieć opiekuna bądź opiekunkę, czyli osobę, która pomoże w napisaniu zadań, będzie pilnować dobrego wykonania próby, będzie wspierać w razie kryzysu i służyć radą, pomoże przygotować się do rozmowy z Komisją (zarówno na otwarcie i zamknięcie) oraz oceni pod koniec pracę swojej osoby podopiecznej.

Opiekunem/opiekunką próby może zostać czynnie działająca osoba instruktorska ze stopniem podharcmistrza/podharcmistrzyni (dla prób na pwd) lub harcmistrz/harcmistrzyni (dla prób na pwd, phm, hm). Tak, jak harcerz czy harcerka szykując się do swojej pierwszej próby potrzebuje przygotowania, tak i przyszli opiekunowie i opiekunki chodzą na swoje warsztaty, których organizacją powszechnie zajmują się KSI. W trakcie takich spotkań przekazywane zostają wszelkie niezbędne wskazówki do bycia opiekunem/opiekunką, a także sposoby pracy z próbantami.

Poniżej znajdują się zdjęcia z warsztatu.